ХАРКІВСЬКІ АСАМБЛЕЇ

З 1991 року

Противлення злу мистецтвом

ЗАСНОВНИК ФЕСТИВАЛЮ

Вєркіна Тетяна Борисівна, ректор Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, заслужений діяч мистецтв України, народна артистка України, професор, кандидат мистецтвознавства. Голова ради ректорів мистецьких ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації при Міністерстві культури України.

Народилась в м. Харкові в сім‘ї видатного фізика, академіка АН УРСР, засновника ФТІНТ АН України Б.І. Вєркіна. Зі срібною медаллю  закінчила Харківську середню спеціальну музичну школу, потім навчалась у Харківському державному інституті мистецтв (ХДІМ) на фортепіанному факультеті в класі В. Д. Захарченка. Відразу після закінчення інституту працювала на кафедрах загального фортепіано та камерного ансамблю, а з 1972 р. і до сьогодні – на кафедрі спеціального фортепіано. У 1971 р. стажувалась у Московській державній консерваторії (МДК) в класі народного артиста Росії, професора С. Г. Нейгауза; у 1973-1976 рр. –асистент-стажист МДК ім. П.І.Чайковського в класі народного артиста Росії, професора Є. В. Малініна.

За час роботи в ХНУМ в класі Т.Б. Вєркіної більше 80 студентів закінчили інститут з гарними і відмінними оцінками. Біля 30 з них стали лауреатами і дипломантами всеукраїнських і міжнародних конкурсів в Україні, Німеччині, США, Швеції, Данії, Італії, Іспанії та Чехії. Студенти виступають із сольними концертами, а також у складі концертів класу в містах України, Росії, Німеччини, США, Швеції, Швейцарії. Випускники працюють в ХНУМ, ХССМШ, ХМУ, інститутах і школах України, Росії, Латвії, Німеччини, США, Швеції, Ізраїлю, Голандії.

За високопрофесійну підготовку учнів Т.Б.Вєркіна одержувала подяки Міністерства культури України, посольства України у Швейцарії, ректора консерваторії м. Нюрнберга. Неодноразово була головою екзаменаційних комісій у музичних академіях та училищах України, членом журі Всеукраїнських конкурсів піаністів, головою журі юних піаністів, а також членом журі міжнародних конкурсів у Швеції, Німеччині, Італії, Іспанії.

Т.Б. Вєркіна є автором робіт науково-практичного характеру, у 2008 році захистила кандидатську дисертацію «Актуальне інтонування як виконавська проблема».

Своїм громадським обов'язком Т.Б.Вєркіна, педагог і піаніст, вважає просвітницьку діяльність, особливо актуальну в даний час. Це виявляється насамперед у пропаганді класичного виховання і освіти в країні, що може і повинне сприяти природної інтеграції української культури в європейську. Першими кроками Т.Б.Вєркіної на цьому шляху 

було проведення наприкінці 80-х років перших на Україні майстер-класів на базі ХДІМ за участю відомих радянських і закордонних педагогів. З 1992 р. Т. Б. Вєркіна разом з відомими закордонними колегами-піаністами щорічно проводить майстер-класи в Україні, Німеччині, Швейцарії, Великої Британії, Франції та США за участю українських та іноземних студентів.

Т.Б. Вєркіна – ініціатор, художній керівник міжнародного музичного фестивалю “Харківські асамблеї”, міжнародного конкурсу юних піаністів ім. П.Луценка, міжнародного студентського конкурсу піаністів та вокалістів ім. Р.Шумана, конкурсу молодих виконавців та композиторів «Харківські асамблеї», що проводилися та проводяться під егідою “Харківських асамблей”; голова та член журі міжнародних та регіональних конкурсів в Україні, Німеччині, Швеції, Італії, Іспанії; керівник, учасник майстер-класів в Україні (м. Харків, Алушта, Луганськ, Чернігів, Хмельницький, Запоріжжя, Кривий Ріг), Німеччині (м. Нюрнберг, Ваймар), Швейцарії (м. Тун), Франції (м. Дюнкерк), США (Рован-університет, штат Нью-Джерсі), Велика Британія (Лондон, Триніті коледж).

Тетяна Вєркіна – гастролюючий музикант, вона зіграла велику кількість сольних, камерних програм, концертів з оркестром; виступала у різних містах України, Росії, Білорусії, Грузії, Вірменії, Німеччини, Франції, Швейцарії, США, зокрема, у Малому та Рахманіновському залах Московської консерваторії, Будинку композиторів (Москва), Київській Національній філармонії та Будинку композиторів, у філармоніях та центральних концертних залах різних міст. Протягом багатьох років Т. Вєркіна пропагує сучасну українську музику, зокрема, твори харківських композиторів, неодноразово була першою виконавицею їх нових творів. На Українському радіо вона зробила низку фондових записів.

Т.Б. Вєркіна є членом Всеукраїнської спілки музикантів, членом правління Харківського обласного фонду підтримки молодих обдарувань. Відзначена подяками Міністерства культури і мистецтв України за гарні показники у педагогічній роботі. За активну громадську позицію та згідно показників під час річного Президентства у Ротарі-клубі «Харків» була першою з жінок в Україні нагороджена «Paul Harris Fellow». У 2001 р. – лауреат муніципальної премії ім. І. І. Слатіна, нагороджена почесною відзнакою “Слобожанська слава” (2001 р.), відзнакою міського голови «За старанність» (2003 р.), у 2004 р. – отримала премію «Народне визнання» в номінації «За досягнення в області музики», у 2007 та 2011 – Почесні грамоти Міністерства культури і туризму України. У 2011 році Указом Президента України нагороджена орденом «За заслуги» ІІІ ступеню, у 2017 – орден «За заслуги» ІІ ступеню. У 2012 році присвоєно звання «Почесний громадянин міста Харків», у тому ж році нагороджена почесною відзнакою Міністерства культури республіки Польща «За заслуги для Польської культури».

У 2006-10 роках Т.Б. Вєркіна була депутатом Харківської міської ради, головою постійної комісії з гуманітарних питань.

З 2015 року – член Координаційної ради Харківського університетського консорціуму.

Scroll Up