ХАРКІВСЬКІ АСАМБЛЕЇ

З 1991 року

Противлення злу мистецтвом

ЗАСНОВНИК ФЕСТИВАЛЮ

Вєркіна Тетяна Борисівна, ректор Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського, заслужений діяч мистецтв України, народна артистка України, професор, кандидат мистецтвознавства. Народилась в 1946 р. в м. Харкові в сім‘ї видатного фізика, академіка АН УРСР, засновника ФТІНТ АН України Б. І. Вєркіна. В 1964 р. закінчила зі срібною медаллю Харківську середню спеціальну музичну школу. З 1964 по 1969 рр. навчалась у Харківському державному інституті мистецтв (ХДІМ) на фортепіанному факультеті в класі В. Д. Захарченка. З 1969 року працювала на кафедрах загального фортепіано та камерного ансамблю, а з 1972 р. і до сьогодні – на кафедрі спеціального фортепіано ХДУМ. У 1971 р. стажувалась у Московській державній консерваторії (МДК) в класі народного артиста Росії, професора С. Г. Нейгауза; у 1973-1976 рр. – ассистент-стажист МДК імені П.І. Чайковського в класі народного артиста Росії, професора Є.В. Малініна. У 1988 р. одержала вчене звання доцента, у 1994 р. – заслуженого діяча мистецтв України, у 1997 р. – вчене звання професора, у 2004 р. – народної артистки України, у 2008 – вчений ступінь кандидата мистецтвознавства. У 2003 році стала ректором Інституту (нині Університету). У 2004-2017 рр. - завідуюча кафедри спеціального фортепіано.

За час роботи в ХНУМ в класі професора Т.Б.Вєркіної 66 студентів закінчили інститут з гарними і відмінними оцінками. Більше двадцяти учнів стали лауреатами і дипломантами всеукраїнських і міжнародних конкурсів в Україні, Німеччині, США, Швеції, Данії, Італії, Чехії, Іспанії. Студенти і школярі виступають із сольними концертами, а також у складі класних концертів у містах України, Росії, Німеччини, США, Швеції, Швейцарії. Випускники працюють в ХДІМ, ХССМШ, ХМУ, інститутах і школах України, Росії, Латвії, Німеччини, США, Швеції, Ізраїлю, Голандії, Китаю.

За високопрофесійну підготовку учнів Т.Б.Вєркіна одержувала подяки Міністерства культури України, посольства України у Швейцарії, ректора консерваторії м. Нюрнберга. Неодноразово була головою екзаменаційних комісій у музичних академіях та училищах України, Головою та членом журі Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів піаністів у Швеції, Німеччині, Італії, Іспанії, Україні.

Т.Б. Вєркіна є автором робіт науково-практичного характеру, у 2008 році захистила кандидатську дисертацію «Актуальне інтонування як виконавська проблема».

Своїм громадським обов'язком Т.Б.Вєркіна, педагог і піаніст, вважає просвітницьку діяльність, особливо актуальну в даний час. Це виявляється насамперед у пропаганді класичного виховання і освіти в країні, що може і повинне сприяти природної інтеграції української культури в європейську. Першими кроками Т.Б.Вєркіної на цьому шляху було проведення наприкінці 80-х років перших на Україні майстер-класів на базі ХДІМ за участю відомих радянських і закордонних  педагогів. З 1992 р. Т.Б.Вєркіна разом з відомими закордонними колегами-піаністами щорічно проводить майстер-класи в Україні, Німеччині, Швейцарії, Великій Британії, Франції та США за участі українських та іноземних студентів.

Вєркіна Т.Б. – ініціатор, художній керівник міжнародного музичного фестивалю «Харківські асамблеї» (з 1991 р.), Міжнародного конкурсу юних піаністів ім. П.Луценка (1993-1997), міжнародного студентського конкурсу піаністів та вокалістів ім. Р.Шумана (1995), що проводилися під егідою “Харківських асамблей”; керівник, учасник майстер-класів в Україні (Харків, Алушта, Луганськ, Чернігів, Хмельницький), Німеччині (Нюрнберг), Швейцарії (Тун), Франції (Дюнкерк), США (Рован-університет, штат Нью-Джерсі), Велика Британія (Лондон, Триніті-коледж).

Вєркіна Т.Б. є гастролюючим музикантом, вона зіграла велику кількість сольних, камерних програм, концертів з оркестром; виступала у різних містах України, Росії, Білорусії, Грузії, Вірменії, Німеччини, Франції, Швейцарії, США, зокрема, у Малому та Рахманіновському залах Московської консерваторії, Будинку композиторів (Москва), Київській Національній філармонії та Будинку композиторів, у філармоніях та центральних концертних залах різних міст. Протягом багатьох років Т. Вєркіна пропагує сучасну українську музику, зокрема, твори харківських композиторів, неодноразово була першою виконавицею їх нових творів. На Українському радіо вона зробила низку фондових записів.

Т. Б. Вєркіна є Головою Харківського обласного відділення Всеукраїнської музичної спілки, членом правління Харківського обласного фонду підтримки молодих обдарувань. Відзначена подяками Міністерства культури і мистецтв України за гарні показники у педагогічній роботі. У 2001 р. – лауреат муніципальної премії ім. І. І. Слатіна, нагороджена почесною відзнакою “Слобожанська слава” (2001 р.), відзнакою міського голови „За старанність” (2003 р.), у 2004 р. – отримала премію „Народное признание” у номінації „За досягнення в області музики”, у 2007 та 2011 – Почесні грамоти Міністерства культури і туризму України. У 2011 році Указом Президента України нагороджена орденом «За заслуги» ІІІ ступеню, у 2017 - орденом «За заслуги» ІІ ступеню. У 2012 р. нагороджена званням «Почесний громадянин м. Харків». Того ж року отримала Почесну нагороду Міністерства культури Республіки Польща «За заслуги перед польською культурою».

У 2006-10 роках Т.Б. Вєркіна була депутатом Харківської міської ради, головою постійної комісії з гуманітарних питань.

З 2015 року є членом Координаційної ради Харківського університетського консорціуму.

У 2018  р. обрана Головою Депаратаменту культури та мистецтв Міжнародної публічної організації «Міжнародний конгрес захисту прав та свобод людини “Мир”»

Scroll Up